Motorcykelsäsongen är här! Ska LL vara där?

Då var säsongens alla matcher spelade, och det gick ju ganska bra… Nu stundar en minst sagt spännande silly season som kommer följas med lupp och lykta. Lakers Lakejer tar dock ingen semester, arbetet med att vara Sveriges bästa supporterförening kräver ständigt fokus. Det ska dock sägas att aktiviteten går ner något under sommarhalvåret av förklarliga skäl. För att reducera denna latenta period samt ta tillvara många av våra medlemmars intresse så vill några av oss nu starta en MC sektion inom LL. Vi bjuder därför in till ett möte där det ska diskuteras dels om det är en bra idé och, om så är fallet, hur ska MC sektionen vara uppbyggd och hur ska den verka?

Tid och plats för detta möte är:

Plats: Poseidon
Dag: Torsdag
Datum: 2011-04-28
Tid: 19:00

Nu när ni inte behöver drömma om elitserien längre så kan ni använda er hjärnkapacitet till följande punkter inför mötet istället:
Hur kan Poseidon användas?
Utformning på klubben (en sektion inom LL eller egen klubb under LL:s regi exempelvis)
Kassa/Ekonomi
Medlemskap (automatiskt genom att vara medlem i LL, separat medlemsavgift exempelvis)
Namn
Logga
Vision/Syfte
Stadgar
Vem/Vilka ska vara ansvariga?
Övrigt

Diskutera gärna detta vidare i tråden på forumet under ”Off-Topic”. Detta är även en bra kanal för er som inte kan närvara vid mötet men ändå vill göra er röst hörd.

Väl mött!

Tillbaka till startsidan


Om du har tips på en bra nyhet eller liknande, tveka inte att kontakta Lakers Lakejer. Skicka mail till: tipsa@lakerslakejer.com eller ring på 0730-399739.